Jak działa i do czego służy koncentrator tlenu
Koncentrator tlenu to urządzenie, za pomocą którego uzyskujemy powietrze o zwiększonej zawartości tlenu. Sprzęt ten wykorzystywany jest zarówno w placówkach medycznych, jak i w warunkach domowych. Istnieją też przenośne koncentratory tlenu stosowane przy konieczności wyjścia z domu, co zwiększa komfort i jakość życia wielu przewlekle chorych osób. Koncentrator tlenu jest niezbędny w leczeniu wielu chorób, zwłaszcza tych przebiegających z niewydolnością oddechową. Jego działanie przynosi korzyści także w przypadku często spotykanych dolegliwości, jak np. bóle głowy. O zastosowaniu tlenoterapii zawsze decyzję podejmuje lekarz, który jest w stanie dobrać odpowiedni czas trwania i sposób stosowania tej metody leczniczej.
Jak działa koncentrator tlenu?
Koncentrator tlenu pobiera powietrze z otoczenia i zmienia jego parametry. Powietrze, którym oddychamy w normalnych warunkach składa się w 21 % z tlenu, 78 % z azotu i z 1 % mieszaniny innych gazów. Koncentrator tlenu absorbuje azot z pobranego powietrza za pomocą zeolitu znajdującego się w cylindrach urządzenia. Sprawia to, że uzyskuje się mieszaninę zawierającą w ok. 90 % tlen, który transportowany jest do innej części urządzenia. Następnie, takie mocno nasycone tlenem powietrze jest dostarczane do dróg oddechowych pacjenta. Dodatkowo urządzenie poprawia jakość powietrza podawanego choremu, gdyż je oczyszcza, filtruje i nawilża.
Jak korzystać z koncentratora tlenu?
W pierwszej kolejności należy napełnić wodą destylowaną zbiornik nawilżacza, będącego częścią koncentratora. Następnie podłączamy urządzenie do gniazdka zasilającego lub do akumulatora. Uruchamiamy koncentrator i ustawiamy odpowiedni przepływ powietrza zgodnie ze wskazaniami lekarza. Tlen z koncentratora podawany jest pacjentowi za pomocą maseczki, wąsów tlenowych lub kaniuli.
Koncentrator tlenu – dla kogo? Koncentrator tlenu znajduje zastosowanie w leczeniu wielu chorób i dolegliwości w warunkach szpitalnych oraz domowych. Jest stosowany w następujących jednostkach chorobowych.
Nowoczesne wyposażenie laboratorium może podnieść jego wydajność oraz pomóc w optymalizacji pracy. Możliwie szybkie, a do tego bardzo precyzyjne wyniki – to kolejny plus zaawansowanego sprzętu. O czym trzeba pamiętać, wybierając sprzęt laboratoryjny? Sprawdźmy. Jakiego sprzętu potrzebujemy?Zakup specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego wymaga sporych nakładów finansowych. Inwestycja musi być więc dokładnie przemyślana. Przede wszystkim należy się zastanowić, […]
Duński zawodnik miał nagły atak serca. Został reanimowany od razu na boisku za pomocą automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Zdjęcie to obleciało cały świat. W czerwcu tego roku, w ostatnich minutach pierwszej połowy meczu Euro 2021 między Danią a Finlandią, 29-letni piłkarz Christian Eriksen nagle padł na murawę stadionu Parken. Zawodnik reprezentacji Danii stracił przytomność. Po […]